شعار سال سازمان جهانی هواشناسی: اقلیم و آب
A+ A- تاریخ بروزرسانی: شنبه 15 آذر ماه 1399
  • خانه
  • درباره ما
  • تاریخچه هواشناسی

تاریخچه هواشناسی

تاريخچه هواشناسي در جهان

 بيش از ۱۵۰۰ سال پيش لئوناردو داوينچي نقاش و دانشمند بزرگ ايتاليايي يك اسباب مكانيكي رطوبت سنج و يك باد نماي كامل اختراع كرد و بعدها در سالهاي پاياني قرن شانزدهم يعني در حدود سالهاي ۱۵۵۳ تا ۱۶۱۲ گاليله ، گرماسنج را اختراع كرد و شاگرد او جان ري آن را تكميل ساخت .

اين دستگاه كه در واقع نخستين حركتهاي رسمي دانشمندان در اندازه گيرهاي آب و هوا به حساب مي آيد با يك مقياس اختياري براي مدتي وسيله رايجي براي اندازه گيري آب و هوا به حساب مي آمد.

فعاليتهاي هواشناسي بعنوان يك علم جديد در حقيقت از اوايل قرن نوزدهم شروع شد اولين نقشه هاي هواشناسي را لامارك در سال ۱۸۲۰ ارائه نمود اين نقشه ها بر اساس اطلا عات و آمار هواشناسي كه از ايستگاههاي منطقه منهايم جمع آوري شده بود ترسيم شد و بعدا در سالهاي ۱۸۲۰ و ۱۸۲۱ نقشه طوفانهاي اروپا تهيه گرديد. با اختراع تلگراف توسط مورس در سال ۱۸۴۳امكان مخابره سريع اطلاعات ديده باني فراهم آمد و بدينوسيله اعلام خطر و پيش بيني وقوع طوفان امكان پذير گرديد، شبكه هاي ايستگاههاي هواشناسي گسترش يافت و به دنبال آن اولين كنفرانس بين المللي هواشناسي در آگوست ۱۸۵۳در بروكسل برگزار گرديد.

در دوره هاي جنگ جهاني اول و دوم كه در عمليات نظامي و حمل و نقل هوايي نياز به اطلاعات هواشناسي و مبادلات بين المللي بيشتر آشكار شد، دوران شكوفايي هواشناسي بوده است و مي توان گفت كه جنگ جهاني اول باعث تولد هواشناسي و فاصله جنگ جهاني اول و دوم دوران بلوغ اين علم بوده است . در سال ۱۸۷۳ Word meteorlogical organization WMO تاسيس شد كه جانشين سازمان هواشناسي بين المللي (IMO) مي باشد. WMO به عنوان يك آژانس متخصص در سيستم سازمان ملل متحد UN براي سرويسهايي كه شامل هواشناسي و آبشناسي عملياتي مي باشد شناخته شده است. اين انتخاب با توجه به همكاريها ، استانداردها و پيشرفت هواشناختي جهاني و فعاليتهاي مر تبط با تلاش افرادبعمل آمده است.

از تاريخ انتخاب ، WMO نقش مؤ ثر و بزرگي در كمك به رفاه بشريت داشته است ، با رهبري WMO و در چهارچوب برنامه هاي WMO ، سرويسهاي هواشناختي و آبشناسي كمكهاي زيادي به توانايي هاي ملي جهت تهيه غذا ، آب ، حفاظت ، وسيله نقليه مطمئن و حفاظت از جان و مال مردم و روشن نمودن و ضعيت اقتصادي اجتماعي كليه بخشهاي اجتماع شده است.

 

 تاريخچه هواشناسي در ايران

 اولين فعاليتهاي هواشناسي در ايران توسط سفارتخانه هاي انگليس و روس در تهران و مناطق نفت خيز جنوب كشور انجام گرفته كه اطلاعات آن به آرشيو كشورهاي مربوطه منتقل گرديده و در دسترس نمي باشد .در سال ۱۲۹۸ در برنامه درسي مدرسه برزگران درس هواشناسي گنجانده شد و توسط معلمان فرانسوي تدريس مي شد و در همان محل اولين سكوي هواشناسي احداث شد و در آن در جه حرارت ، رطوبت نسبي ، ميزان بارندگي ، اندازه گيري مي شد. اين ايستگاه در سال ۱۳۰۸ كامل شد و اكثر پارامترهاي جوي را ديده باني مي كرد.

هواشناسي با جنگ جهاني دوم در ايران موجوديت يافت . در آن زمان كشورهاي متفقين براي حفظ ايمني خطوط پروازهاي خود در چند فرودگاه كشور اقدام به تاسيس ايستگاههاي اقليم شناسي ( كليماتولوژي ) و نيز بارانسنجي در سطح كشور نمودند و بعدها در سال ۱۳۲۶ در اداره هواپيمايي كشوري يك واحد كوچك هواشناسي به طور رسمي داير شد كه امور مربوط به نيازهاي هواشناسي هواپيمايي را اجرا مي كرد و نخستين گروه ديده بانان هواشناسي ايران هم در سال ۱۳۲۷ فارغ التحصيل شدند. هواپيمايي كشوري نيز به علت نياز به اطلاعات جوي در فرودگاهها ي اصلي كشور اقدام به تاسيس ايستگاههاي هواشناسي كرد . در اثر نياز شديد برنامه ريزان به آمار و اطلاعات اقليمي از نواحي مختلف كشور و ناهماهنگي در تاسيس ايستگاههاي هواشناسي كه توسط بخشهاي مختلف انجام مي شد ، مسئو لان وقت تاسيس يك واحد هواشناسي مستقل در كشور را ضروري دانسته و در سال ۱۳۳۴ شمسي اداره كل هواشناسي كشور وابسته به وزارت راه و ترابري تاسيس شد. اين اداره كل بعدها به صورت سازماني مستقل زير نظر وزارت جنگ قرار گرفت كه بعد از انقلاب اسلامي مجددا زير نظارت وزارت راه وترابري در آمد. در هنگام تشكيل اداره كل هواشناسي در سال ۱۳۳۴ تمامي ايستگاههاي هواشناسي كه توسط بخشهاي مختلف تاسيس شده بودند به اين اداره كل واگذار شد. ايستگاههاي واگذار شده از نوع سينوپتيك ، اقليم شناسي و باران سنجي بودند كه هر يك ديده باني هاي مربوط به خود را انجام مي دادند.

در آن زمان تعداد ايستگاههاي سينو پتيك ۳۴ و اقليم شناسي ۱۰۷ و باران سنجي ۱۶۰ بود. گسترش ايستگاههاي هواشناسي و توسعه شبكه آن پس از انقلاب اسلامي شتاب بيشتري پيدا كرده، در سال ۱۳۳۸ هواشناسي ايران به عنوان يكصدو سومين عضو سازمان هواشناسي جهاني به عضويت اين سازمان جهاني در آمد.

سازمان هواشناسي كشور قبل از انقلاب بيشتر در خدمت حمل و نقل هوايي و صنعت هواپيمايي بود و به مسائل هواشناسي كاربردي كمتر توجه مي شد ولي پس از انقلاب اسلامي و با تعيين كشاورزي به عنوان محور اصلي فعاليتهاي اقتصادي كشور ، اين سازمان نيز خدمات خود را به سمت كشاورزي متوجه كرد و امروزه توسعه ايستگاهها و بهبود سيستم آمار هواشناسي كشور در جهت ارائه خدمات به بخشهاي تحقيقاتي كشاورزي ، دامداري ، آبياري و غيره گرايش دارد. امر تحقيقات به عنوان بخشي از فعاليتهاي مستمر اين سازمان بدون استفاده از كامپيوتر و اصلاح روشهاي جمع آوري و بايگاني آمار ميسر نبوده و لذا از سال ۱۳۶۲ سعي شد با تجهيز مركز كامپيوتر سازمان به يكي از پيشرفته ترين كامپيوتر هاي موجود در جهان و باتبديل نقشه ها و گرافها به صورت ميكرو فيلم ، مجموعه اين مدارك بتواند پژوهشگران رادر دسترسي سريع به اطلاعات ياري كند.

 

تاريخچه هواشناسي در استان هرمزگان

 اداره کل هواشناسی استان فعالیت خود را همراه با آغاز فعالیت ایستگاه هواشناسی بندرعباس در سال ۱۳۳۵ شمسی در محل فرودگاه بندر عباس آغاز کرده است. اولین فعالیت رسمی هواشناسی در استان هرمزگان با احداث ایستگاه هواشناسی در جزیره قشم در سال ۱۳۳۰ شمسی آغاز گردید که این ایستگاه سینوپتیک هنوز فعال می باشد. قدیمی ترین ایستگاه هواشناسی شهرستان جاسک می باشد. این ایستگاه در سال ۱۸۹۳ میلادی تاسیس گردیده است. قدیمی ترین ایستگاه اقلیم شناسی استان،  طاشکوئیه می باشد که در سال ۱۳۴۵ شمسی آغاز به کار نموده و در شمالی ترین قسمت استان واقع شده است.

تماس با ما

آدرس پستی : بندرعباس- میدان خلیج فارس - جنب بوستان قائم – مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان هرمزگان         کد پستی :  ۱۹۹۹۹- ۷۹۱۹۶          تلفن : ۹۳ - ۳۳۶۷۵۳۹۰ - ۰۷۶         نمابر :  ۳۳۶۷۰۷۲۶ - ۰۷۶
پست الکترونیکی : research@hormozganmet.ir         پایگاه اطلاع رسانی: www.hormozganmet.ir

افراد آنلاین : 42 | بازديد امروز : 903 | بازديد روز گذشته : 1083 | بازديد اين هفته : 5982 | بازديد اين ماه : 4480 | مجموع آمار بازديد ها : 1988777

© تمامی حقوق مادی و معنوی نزد اداره کل هواشناسی استان هرمزگان محفوظ میباشد.

طراحی شده در دانــاوب