شعار سال سازمان جهانی هواشناسی: خورشید، زمین و هوا
A+ A- تاریخ بروزرسانی: یکشنبه 26 آبان ماه 1398
  • خانه
  • درباره ما
  • تاریخچه هواشناسی

تاریخچه هواشناسی

تاريخچه هواشناسي در جهان

بيش از 1500 سال پيش لئوناردو داوينچي نقاش و دانشمند بزرگ ايتاليايي يك اسباب مكانيكي رطوبت سنج و يك باد نماي كامل اختراع كرد و بعدها در سالهاي پاياني قرن شانزدهم يعني در حدود سالهاي 1553 تا 1612 گاليله ، گرماسنج را اختراع كرد و شاگرد او جان ري آن را تكميل ساخت .
اين دستگاه كه در واقع نخستين حركتهاي رسمي دانشمندان در اندازه گيرهاي آب و هوا به حساب مي آيد با يك مقياس اختياري براي مدتي وسيله رايجي براي اندازه گيري آب و هوا به حساب مي آمد .
فعاليتهاي هواشناسي بعنوان يك علم جديد در حقيقت از اوايل قرن نوزدهم شروع شد اولين نقشه هاي هواشناسي را لامارك در سال 1820 ارائه نمود اين نقشه ها بر اساس اطلا عات و آمار هواشناسي كه از ايستگاههاي منطقه منهايم جمع آوري شده بود ترسيم شد و بعدا در سالهاي 1820 و 1821 نقشه طوفانهاي اروپا تهيه گرديد. با اختراع تلگراف توسط مورس در سال 1843امكان مخابره سريع اطلاعات ديده باني فراهم آمد و بدينوسيله اعلام خطر و پيش بيني وقوع طوفان امكان پذير گرديد، شبكه هاي ايستگاههاي هواشناسي گسترش يافت و به دنبال آن اولين كنفرانس بين المللي هواشناسي در آگوست 1853در بروكسل برگزار گرديد.
در دوره هاي جنگ جهاني اول و دوم كه در عمليات نظامي و حمل و نقل هوايي نياز به اطلاعات هواشناسي و مبادلات بين المللي بيشتر آشكار شد، دوران شكوفايي هواشناسي بوده است و مي توان گفت كه جنگ جهاني اول باعث تولد هواشناسي و فاصله جنگ جهاني اول و دوم دوران بلوغ اين علم بوده است . در سال 1873 Word meteorlogical organization WMO تاسيس شد كه جانشين سازمان هواشناسي بين المللي (IMO) مي باشد. WMO به عنوان يك آژانس متخصص در سيستم سازمان ملل متحد UN براي سرويسهايي كه شامل هواشناسي و آبشناسي عملياتي مي باشد شناخته شده است. اين انتخاب با توجه به همكاريها ، استانداردها و پيشرفت هواشناختي جهاني و فعاليتهاي مر تبط با تلاش افرادبعمل آمده است.
از تاريخ انتخاب ، WMO نقش مؤ ثر و بزرگي در كمك به رفاه بشريت داشته است ، با رهبري WMO و در چهارچوب برنامه هاي WMO ، سرويسهاي هواشناختي و آبشناسي كمكهاي زيادي به توانايي هاي ملي جهت تهيه غذا ، آب ، حفاظت ، وسيله نقليه مطمئن و حفاظت از جان و مال مردم و روشن نمودن و ضعيت اقتصادي اجتماعي كليه بخشهاي اجتماع شده است.
 

تاريخچه هواشناسي در ايران

اولين فعاليتهاي هواشناسي در ايران توسط سفارتخانه هاي انگليس و روس در تهران و مناطق نفت خيز جنوب كشور انجام گرفته كه اطلاعات آن به آرشيو كشورهاي مربوطه منتقل گرديده و در دسترس نمي باشد .در سال 1298 در برنامه درسي مدرسه برزگران درس هواشناسي گنجانده شد و توسط معلمان فرانسوي تدريس مي شد و در همان محل اولين سكوي هواشناسي احداث شد و در آن در جه حرارت ، رطوبت نسبي ، ميزان بارندگي ، اندازه گيري مي شد. اين ايستگاه در سال 1308 كامل شد و اكثر پارامترهاي جوي را ديده باني مي كرد.
هواشناسي با جنگ جهاني دوم در ايران موجوديت يافت . در آن زمان كشورهاي متفقين براي حفظ ايمني خطوط پروازهاي خود در چند فرودگاه كشور اقدام به تاسيس ايستگاههاي اقليم شناسي ( كليماتولوژي ) و نيز بارانسنجي در سطح كشور نمودند و بعدها در سال 1326 در اداره هواپيمايي كشوري يك واحد كوچك هواشناسي به طور رسمي داير شد كه امور مربوط به نيازهاي هواشناسي هواپيمايي را اجرا مي كرد و نخستين گروه ديده بانان هواشناسي ايران هم در سال 1327 فارغ التحصيل شدند. هواپيمايي كشوري نيز به علت نياز به اطلاعات جوي در فرودگاهها ي اصلي كشور اقدام به تاسيس ايستگاههاي هواشناسي كرد . در اثر نياز شديد برنامه ريزان به آمار و اطلاعات اقليمي از نواحي مختلف كشور و ناهماهنگي در تاسيس ايستگاههاي هواشناسي كه توسط بخشهاي مختلف انجام مي شد ، مسئو لان وقت تاسيس يك واحد هواشناسي مستقل در كشور را ضروري دانسته و در سال 1334 شمسي اداره كل هواشناسي كشور وابسته به وزارت راه و ترابري تاسيس شد. اين اداره كل بعدها به صورت سازماني مستقل زير نظر وزارت جنگ قرار گرفت كه بعد از انقلاب اسلامي مجددا زير نظارت وزارت راه وترابري در آمد. در هنگام تشكيل اداره كل هواشناسي در سال 1334 تمامي ايستگاههاي هواشناسي كه توسط بخشهاي مختلف تاسيس شده بودند به اين اداره كل واگذار شد. ايستگاههاي واگذار شده از نوع سينوپتيك ، اقليم شناسي و باران سنجي بودند كه هر يك ديده باني هاي مربوط به خود را انجام مي دادند.
در آن زمان تعداد ايستگاههاي سينو پتيك 34 و اقليم شناسي 107 و باران سنجي 160 بود. گسترش ايستگاههاي هواشناسي و توسعه شبكه آن پس از انقلاب اسلامي شتاب بيشتري پيدا كرده، در سال 1338 هواشناسي ايران به عنوان يكصدو سومين عضو سازمان هواشناسي جهاني به عضويت اين سازمان جهاني در آمد.
سازمان هواشناسي كشور قبل از انقلاب بيشتر در خدمت حمل و نقل هوايي و صنعت هواپيمايي بود و به مسائل هواشناسي كاربردي كمتر توجه مي شد ولي پس از انقلاب اسلامي و با تعيين كشاورزي به عنوان محور اصلي فعاليتهاي اقتصادي كشور ، اين سازمان نيز خدمات خود را به سمت كشاورزي متوجه كرد و امروزه توسعه ايستگاهها و بهبود سيستم آمار هواشناسي كشور در جهت ارائه خدمات به بخشهاي تحقيقاتي كشاورزي ، دامداري ، آبياري و غيره گرايش دارد. امر تحقيقات به عنوان بخشي از فعاليتهاي مستمر اين سازمان بدون استفاده از كامپيوتر و اصلاح روشهاي جمع آوري و بايگاني آمار ميسر نبوده و لذا از سال 1362 سعي شد با تجهيز مركز كامپيوتر سازمان به يكي از پيشرفته ترين كامپيوتر هاي موجود در جهان و باتبديل نقشه ها و گرافها به صورت ميكرو فيلم ، مجموعه اين مدارك بتواند پژوهشگران رادر دسترسي سريع به اطلاعات ياري كند.

تاريخچه هواشناسي در استان هرمزگان

اداره کل هواشناسی استان فعالیت خود را همراه با آغاز فعالیت ایستگاه هواشناسی بندرعباس در سال 1335 شمسی در محل فرودگاه بندر عباس آغاز کرده است. اولین فعالیت رسمی هواشناسی در استان هرمزگان با احداث ایستگاه هواشناسی در جزیره قشم در سال 1330 شمسی آغاز گردید که این ایستگاه سینوپتیک هنوز فعال می باشد. قدیمی ترین ایستگاه هواشناسی شهرستان جاسک می باشد. این ایستگاه در سال 1893 میلادی تاسیس گردیده است. قدیمی ترین ایستگاه اقلیم شناسی استان،  طاشکوئیه می باشد که در سال 1345 شمسی آغاز به کار نموده و در شمالی ترین قسمت استان واقع شده است. 
تماس با ما

آدرس پستی : بندرعباس- میدان خلیج فارس - جنب بوستان قائم – مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان هرمزگان         کد پستی :  ۱۹۶۹۵- ۷۹۱۹۷          تلفن : ۹۳ - ۳۳۶۷۵۳۹۰ - ۰۷۶         نمابر :  ۳۳۶۷۰۷۲۶ - ۰۷۶
پست الکترونیکی : research@hormozganmet.ir         پایگاه اطلاع رسانی: www.hormozganmet.ir

افراد آنلاین : 39 | بازديد امروز : 392 | بازديد روز گذشته : 2551 | بازديد اين هفته : 13381 | بازديد اين ماه : 29032 | مجموع آمار بازديد ها : 1643838

© تمامی حقوق مادی و معنوی نزد اداره کل هواشناسی استان هرمزگان محفوظ میباشد.

طراحی شده در دانــاوب