شعار سال سازمان جهانی هواشناسی: خورشید، زمین و هوا
A+ A- تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 28 خرداد ماه 1398
 • خانه
 • هشدارهای هواشناسی

اطلاعیه شماره13

باسمه تعالی

"اطلاعیه شماره 13" 

از بعدازظهر روز سه شنبه مورخ  98/3/28 تا پنجشنبه 98/3/30 ، وزش باد نسبتا شدید شمال غربی بر روی خلیج فارس  سبب مواج شدن دریا  در محدوده ی جزایر غربی (کیش و لاوان) تا غرب تنگه هرمز خواهد شد .

 •  بیشینه ی سرعت وزش باد در جزایر غربی تا 45 کیلومتر بر ساعت و حداکثر ارتفاع موج در این مناطق نیز  تا 180 سانتیمتر پیش بینی می شود.

 

 

"اطلاعیه شماره 12"

براساس بررسی و تحلیل نقشه های هواشناسی ، از روز شنبه 98/03/25 تا روزهای پایانی خردادماه  شاهد تقویت  موج هوای گرم روی جنوب کشور و استان هرمزگان خواهیم بود .

 • شدت گرمای هوا طی روزهای شنبه 98/03/25 و یکشنبه 98/03/26 در اکثر نقاط استان قابل ملاحظه و دربرخی مناطق خشکی در شرق و غرب استان در محدوده 50-45 درجه سلسیوس خواهد بود.

"اطلاعیه شماره 10"

 بررسی نقشه های هواشناسی  بیانگر  تاثیرجریانات ناپایدار تراز میانی جو روی استان هرمزگان  از بعدازظهر شنبه 98/03/04  تا  دوشنبه 98/03/06 است که سبب ناپایداری موقتی  در ارتفاعات و برخی نقاط مستعد استان خواهد شد .

 طی این مدت در ساعات بعدازظهر و شب در ارتفاعات شمال و شرق و مناطق مستعد غربی و مرکزی رشد ابر ،رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد پیش بینی می شود .

 • در ساعات صبح ،با توجه به ملایم بودن سرعت  وزش باد در جزایر خلیج فارس و تنگه هرمز مه صبحگاهی و کاهش موقتی دید افقی و طی ساعات بعدازظهر در محدوده تنگه هرمز با توجه به افزایش ابر، افزایش موقتی سرعت باد و متلاطم شدن دریا پیش بینی می شود.

"اطلاعیه شماره 9"

پیرو" اطلاعیه شماره 8"مورخه 98/2/24 به استحضار می رساند  بررسی نقشه های هواشناسی  نشان دهنده  تداوم جریانات ناپایدار تراز میانی جو روی استان هرمزگان تا روزهای پایانی هفته  است که طی روزهای دوشنبه 98/2/30 و سه شنبه 98/2/31  در ارتفاعات و برخی نقاط استان تقویت خواهد شد .

 طی روزهای دوشنبه 98/2/30 و سه شنبه 98/2/31  علاوه بر ارتفاعات، در مناطق مستعد مرکزی و غربی و برخی نقاط دریایی  نیز رشد ابر،رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و باد نسبتا شدید موقتی پیش بینی می شود .

 • طی دوشنبه دریای عمان با بادهای جنوب شرقی (تا 37کیلومتر در ساعت)متلاطم است .
 • طی بعدازظهر سه شنبه و چهارشنبه با وزش باد نسبتا شدید جنوب غربی(گاه تا 40 کیلومتر در ساعت)،تنگه هرمز و خلیج فارس نسبتا مواج خواهد شد .
 • درسایر نقاط که شرایط بارشی فراهم نیست شاهد افزایش لحظه ای سرعت باد با احتمال گردوخاک خواهیم بود.

اطلاعیه شماره 8

پیرو" اطلاعیه شماره 7 "مورخه 98/2/21 بررسی نقشه های هواشناسی  نشان دهنده ماندگاری امواج ناپایدار تراز میانی جو روی استان هرمزگان تا روز یکشنبه 29/2/98 است.

 طی ساعات بعدازظهر چهارشنبه 98/2/25 تا جمعه 98/2/27 ،ضمن تقویت جریانات ناپایدار علاوه بر وقوع ناپایداری فصلی در ارتفاعات شمالی و شرقی ،در مناطق  مستعد مرکزی و غربی نیز رشد ابر،رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و باد نسبتا شدید موقتی پیش بینی می شود 

 • درسایر نقاط که شرایط بارشی فراهم نیست افزایش لحظه ای سرعت باد با احتمال گردوخاک خواهیم داشت.
 • از اواخر روز جاری(سه شنبه) کاهش سرعت باد در خلیج فارس پیش بینی می شود لکن طی روزهای آینده  با توجه به رشد ابر در محدوده تنگه هرمز در ساعات بعدازظهر،افزایش موقتی سرعت باد و مواج شدن دریا  دور از انتظار نیست .

 

 

 

اطلاعیه شماره7

باسمه تعالی

                                "اطلاعیه شماره 7"

 با گذر امواج ناپایدار از ساعات بعدازظهر روز شنبه ، مورخ 98/2/21  تا پایان هفته جاری شاهد ناپایداری های جوی و دریایی در استان هرمزگان خواهیم بود .

  وضعیت دریایی :

 •  طی ساعت بعدازظهر شنبه تا دوشنبه ( 23 اردیبهشت ماه )در جزایر خلیج فارس و تنگه هرمز وزش باد شدید جنوب غربی – شمال غربی ،گردو غبار و مواج شدن دریا پیش بینی می شود.طی این مدت شدت باد در ساعات بعدازظهرو شب در جزایر خلیج فارس ازجمله کیش ،لاوان ،سیری،ابوموسی ،تنب بزرگ و کوچک،جنوب جزیره قشم ، هرمز و لارک و هنگام قابل ملاحظه (در محدوده 50-40 کیلومتر در ساعت) و ارتفاع موج تا 180 سانتیمتر پیش بینی می شود .

 وضعیت بارشی:

 • طی هفته جاری به ویژه روزهای دوشنبه تا پایان هفته با تقویت امواج ناپایدار در ساعات بعدازظهر و شب در ارتفاعات استان به ویژه شهرستان های بشاگرد و حاجی آباد رشد ابر، رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و وزش بادهای شدید موقتی پیش بینی می شود.

در سایر نقاط استان که شرایط بارشی فراهم نیست در بعدازظهر افزایش سرعت وزش باد با احتمال گردوخاک دوراز انتظار نیست.

 توصیه می شود با توجه به ناپایداری جوی و دریایی و احتمال اختلال در تردد های دریایی تمهیدات لازم صورت پذیرد .

                                                                                                                                                     

اطلاعیه شماره 6

باسمه تعالی

اطلاعیه شماره 6

از ساعات بعدازظهر یکشنبه 98/2/8 و طی روز دوشنبه 98/2/9 شاهد وزش باد نسبتا شدید  جنوب غربی –شمال غربی در مناطق دریایی و جزایر خلیج فارس خواهیم بود که سبب مواج شدن دریا به ویژه در محدوده تنگه هرمزخواهد شد.

 • شدت باد در ساعات بعدازظهر یکشنبه 98/2/8 و به ویژه دوشنبه 98/2/9 در مناطق دریایی، جزیره قشم، هنگام، لارک، هرمز، سیریک، جاسک، تنب بزرگ وکوچک و جزیره ابوموسی، سیری، کیش و لاوان  در محدوده 45-36 کیلومتردر ساعت و ارتفاع موج تا 180 سانتیمتر پیش بینی می شود .
 • در مناطق ساحلی  نیز در ساعات بعدازظهرافزایش سرعت باد وگردوخاک پیش بینی می شود.

"اخطاریه شماره 2"

بررسی نقشه ها و مدلهای هواشناسی نشان دهنده  نزدیکی یک موج بارشی بسیار فعال از روز جمعه 98/1/23 به خلیج فارس است که تا  روز دوشنبه 98/1/26 سبب ناپایداری جوی و دریایی قابل ملاحظه در استانهای جنوب شرق کشور و استان هرمزگان خواهد شد .

 • شدت فعالیت سامانه بارشی  در استان هرمزگان روزهای شنبه 98/1/24 و یکشنبه98/1/25  پیش بینی می شود.
 • نحوه فعالیت این سامانه بارشی در اکثر نقاط استان به صورت رگبار باران و رعد وبرق ، وزش بادهای شدید و مواج شدن دریا خواهد بود، طی ساعاتی وقوع تگرگ و تندباد لحظه ای نیز به ویژه در مناطق شرقی پیش بینی می شود.
 • با توجه به شدت بارش،آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیلها و طغیان رودخانه های فصلی نیز در استان مورد انتظار است که توصیه می شود  از قرارگیری در حریم رودخانه ها جداً خوداری شود.
 • طی شنبه تا دوشنبه 98/1/26 دریا با وزش تندبادهای جنوب شرقی(شنبه تا اوایل یکشنبه )و تندبادهای شمال غربی(اواسط یکشنبه تا دوشنبه ) مواج وطوفانی خواهد بود، سرعت وزش باد در نقاطی از تنگه هرمز به 60 کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج بیش از 180 سانتیمتر خواهد رسید.

توصیه می شود با توجه به ناپایداری جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد .

 

"اطلاعیه شماره 4"

بررسی نقشه ها و مدلهای هواشناسی نشان دهنده تاثیرامواج ناپایدار تراز میانی جو از ساعات بعدازظهر یکشنبه 98/1/18 بروی استان است که به تناوب تا روزهای پایایی هفته جاری در برخی نقاط استان هرمزگان سبب ناپایداری جوی و دریایی خواهد شد.این ناپایداری ها درغالب نقاط استان به صورت افزایش ابر، در برخی نقاط رگبارپراکنده باران همراه با رعد وبرق ، وزش باد نسبتا شدید و مواج شدن دریا خواهد بود.

بنابراین :

یکشنبه(98/1/18):از ساعات بعدازظهرافزایش ابر،اوایل شب رگبار پراکنده باران ورعدوبرق در جزایر خلیج فارس، مناطق غربی و شمالی استان ،احتمال افزایش لحظه ای سرعت باد در جزایر غربی و متلاطم شدن دریا .

دوشنبه(98/1/19) : رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای باد در مناطق غربی و شمالی و مناطق دریایی ،در بعدازظهروزش باد شدید جنوب غربی با احتمال خیزش گردوغبار در مناطق شرقی و شمالی استان و مواج شدن تنگه هرمز.

سه شنبه(98/1/20):ساعات بعدازظهر افزایش ابر،احتمال رگبار پراکنده در برخی نقاط غربی و شمالی استان .
چهارشنبه(98/1/21) :رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد به ویژه در مناطق شمالی استان ،افزایش سرعت باد با احتمال گردوغبار در مناطق شرقی استان.
پنجشنبه(98/1/22) : رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد به ویژه در  تنگه هرمز و مناطق شرقی استان هرمزگان

توصیه می شود با توجه به ناپایداری جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد .

اطلاعیه شماره _2

 

"اطلاعیه شماره 2"

بررسی نقشه ها و مدلهای هواشناسی از امروز یکشنبه 98/1/11 به تناوب تا اواخر هفته جاری تاثیر امواج ناپایدارتراز میانی جو را نشان می دهدکه سبب ناپایداری جوی و دریایی در استان هرمزگان خواهد شد.شایان ذکر است تاثیرات سامانه ناپایدار در استان هرمزگان به شدت استانهای غربی کشور نخواهد بود، لکن طی ساعاتی این ناپایداریها در برخی نقاط استان با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد  و مواج شدن شدن دریا همراه خواهد بود .لذا توصیه می شود با توجه به ناپایداری های جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد.

تاریخ

وضعیت جوی و دریایی

98/1/11

آسمان نیمه ابری تا ابری طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای باد به ویژه در مناطق غربی ،طی ساعاتی دریا نسبتا مواج ،حداکثر باد در مناطق غربی در محدوده 50 کیلومتر در ساعت

98/1/12

آسمان نیمه ابری تا ابری طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای باد به ویژه در مناطق غربی ،طی ساعاتی دریا نسبتا مواج ،حداکثر باد در مناطق غربی در محدوده 50 کیلومتر در ساعت

98/1/13

آسمان ابری در برخی نقاط غربی طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش باد و در ساعات بعدازظهر  و شب در سایر نقاط استان ،دریا متلاطم، حداکثر باد  در مناطق غربی در محدوده 40کیلومتر در ساعت

98/1/14

آسمان نیمه ابری همراه با افزایش ابر طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد ، دریا  طی ساعاتی با افزایش لحظه ای سرعت باد نسبتا مواج

98/1/15

آسمان کمی تا نیمه ابری همراه با وزش باد ،دریا کمی مواج

98/1/16

آسمان کمی تا نیمه ابری در مناطق غربی با افزایش ابر به تدریج با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد ،خلیج فارس طی ساعاتی با افزایش لحظه ای سرعت باد نسبتا مواج

 

اطلاعیه-شماره-1

"اطلاعیه شماره 1"

 

بررسی نقشه ها و مدلهای هواشناسی نفوذ و فعالیت دومین موج ناپایدار بارشی را از بعدازظهر امروز 98/1/5 به استان نشان می دهد که شرایط ناپایدار جوی استان هرمزگان تا اوایل صبح پنجشنبه 98/1/8 تداوم خواهد داشت .

بنابراین شرایط جوی و دریایی استان طی روزهای آینده به شرح ذیل پیش بینی می شود :

دوشنبه:آسمان نیمه ابری از سمت غرب استان افزایش ابر از بعدازظهر با رگبار باران و رعد وبرق و وزش باد شدید در جزایر خلیج فارس ،جنوب و غرب تنگه هرمز (گاه بیش از 50 کیلومتر در ساعت ) و مواج بودن دریا

سه شنبه:آسمان نیمه ابری تا ابری طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و وزش باد نسبتا شدید در جزایر خلیج فارس (بیش از 45 کیلومتر در ساعت) و مواج بودن دریا

چهارشنبه:آسمان نیمه ابری تا ابری همراه با رگبار باران و رعد وبرق ،کاهش سرعت باد و مساعد شدن شرایط دریا
پنجشنبه:آسمان  اوایل روز کمی تا نیمه ابری با احتمال رگبار پراکنده باران به تدریج خروج سامانه بارشی

 توصیه می شود با توجه به ناپایداری های جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد.

اخطاریه شماره 1

پیرو اطلاعیه شماره 43 هواشناسی مورخه 97/12/28 به استحضار می رساند بررسی نقشه ها و مدل های هواشناسی نشان دهنده تقویت سامانه ناپایدار جنوبی برروی جنوب کشور و استان هرمزگان است که طی روزهای شنبه 98/1/3 و یکشنبه 98/1/4سبب ناپایداری جوی و روزهای دوشنبه 98/1/5و سه شنبه 98/1/6 سبب مواج شدن دریا (بیشتر مناطق مرکزی و غربی خلیج فارس)خواهد شد.
•طی روزهای شنبه و یکشنبه: در اکثر نقاط استان رگبارباران و رعدوبرق همراه با آبگرفتگی معابر عمومی و در مناطق مستعد استان گاه با وقوع تگرگ و تند باد لحظه ای،طغیان رودخانه های فصلی، سیلابی شدن مسیلها و متلاطم شدن دریا همراه خواهد شد.
•طی روزهای دوشنبه و سه شنبه: وزش باد شدید جنوب شرقی (گاه بیش از 50 کیلومتر بر ساعت) سبب مواج و طوفانی شدن دریا (بیشتر مناطق مرکزی و غربی خلیج فارس) خواهد شد و ارتفاع امواج دریا در این مناطق به بیش از 180 سانتیمتر خواهد رسید.

توصیه می شود:
با توجه به ناپایداری جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت پذیرد .

تماس با ما

آدرس پستی : بندرعباس- میدان خلیج فارس - جنب بوستان قائم – مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان هرمزگان         کد پستی :  ۱۹۶۹۵- ۷۹۱۹۷          تلفن : ۹۳ - ۳۳۶۷۵۳۹۰ - ۰۷۶         نمابر :  ۳۳۶۷۰۷۲۶ - ۰۷۶
پست الکترونیکی : research@hormozganmet.ir         پایگاه اطلاع رسانی: www.hormozganmet.ir

افراد آنلاین : 8 | بازديد امروز : 713 | بازديد روز گذشته : 1264 | بازديد اين هفته : 4040 | بازديد اين ماه : 15053 | مجموع آمار بازديد ها : 1500857

© تمامی حقوق مادی و معنوی نزد اداره کل هواشناسی استان هرمزگان محفوظ میباشد.

طراحی شده در دانــاوب