شعار سال سازمان جهانی هواشناسی: خورشید، زمین و هوا
A+ A- تاریخ بروزرسانی: یکشنبه 01 ارديبهشت ماه 1398
  • خانه
  • هشدارهای هواشناسی

"اطلاعیه شماره 5"

 

"اطلاعیه شماره 5"

 

طی روزهای یکشنبه 98/2/1 تا  جمعه 98/2/6 به تناوب با گذر امواج ناپایدار تراز میانی جو در برخی نقاط استان ناپایداری جوی و دریایی پیش بینی می شودکه قابل ملاحظه ترین پدیده، وزش باد نسبتا شدید در مناطق دریایی و مواج شدن دریا خواهد بود .

بنابراین وضعیت جوی و دریایی استان طی روزهای آینده به شرح ذیل پیش بینی می شود :

  • یکشنبه :در ساعات بعدازظهر افزایش ابر،در برخی نقاط غربی و شمالی استان احتمال رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای باد .
  • دوشنبه : افزایش ابر،در برخی نقاط احتمال رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای باد .
  • سه شنبه :در برخی نقاط شرقی و شمالی احتمال رگبارپراکنده باران و رعد وبرق وافزایش باد ؛در جزایرخلیج فارس ،تنگه هرمز و سواحل دریای عمان وزش باد نسبتا شدید جنوب غربی-شمال غربی  (تا 50کیلومتر در ساعت) و مواج شدن دریا  بویژه خلیج فارس(تا 180سانتیمتر)
  • چهارشنبه تا جمعه :  در ساعات بعدازظهر و شب وزش باد نسبتا شدید جنوب غربی-شمال غربی (تا 45 کیلومتر در ساعت و مواج شدن دریا (تا 150 سانتیمتر)

توصیه می شود با توجه به ناپایداری جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد .

 

"اخطاریه شماره 2"

بررسی نقشه ها و مدلهای هواشناسی نشان دهنده  نزدیکی یک موج بارشی بسیار فعال از روز جمعه 98/1/23 به خلیج فارس است که تا  روز دوشنبه 98/1/26 سبب ناپایداری جوی و دریایی قابل ملاحظه در استانهای جنوب شرق کشور و استان هرمزگان خواهد شد .

  • شدت فعالیت سامانه بارشی  در استان هرمزگان روزهای شنبه 98/1/24 و یکشنبه98/1/25  پیش بینی می شود.
  • نحوه فعالیت این سامانه بارشی در اکثر نقاط استان به صورت رگبار باران و رعد وبرق ، وزش بادهای شدید و مواج شدن دریا خواهد بود، طی ساعاتی وقوع تگرگ و تندباد لحظه ای نیز به ویژه در مناطق شرقی پیش بینی می شود.
  • با توجه به شدت بارش،آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیلها و طغیان رودخانه های فصلی نیز در استان مورد انتظار است که توصیه می شود  از قرارگیری در حریم رودخانه ها جداً خوداری شود.
  • طی شنبه تا دوشنبه 98/1/26 دریا با وزش تندبادهای جنوب شرقی(شنبه تا اوایل یکشنبه )و تندبادهای شمال غربی(اواسط یکشنبه تا دوشنبه ) مواج وطوفانی خواهد بود، سرعت وزش باد در نقاطی از تنگه هرمز به 60 کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج بیش از 180 سانتیمتر خواهد رسید.

توصیه می شود با توجه به ناپایداری جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد .

 

"اطلاعیه شماره 4"

بررسی نقشه ها و مدلهای هواشناسی نشان دهنده تاثیرامواج ناپایدار تراز میانی جو از ساعات بعدازظهر یکشنبه 98/1/18 بروی استان است که به تناوب تا روزهای پایایی هفته جاری در برخی نقاط استان هرمزگان سبب ناپایداری جوی و دریایی خواهد شد.این ناپایداری ها درغالب نقاط استان به صورت افزایش ابر، در برخی نقاط رگبارپراکنده باران همراه با رعد وبرق ، وزش باد نسبتا شدید و مواج شدن دریا خواهد بود.

بنابراین :

یکشنبه(98/1/18):از ساعات بعدازظهرافزایش ابر،اوایل شب رگبار پراکنده باران ورعدوبرق در جزایر خلیج فارس، مناطق غربی و شمالی استان ،احتمال افزایش لحظه ای سرعت باد در جزایر غربی و متلاطم شدن دریا .

دوشنبه(98/1/19) : رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای باد در مناطق غربی و شمالی و مناطق دریایی ،در بعدازظهروزش باد شدید جنوب غربی با احتمال خیزش گردوغبار در مناطق شرقی و شمالی استان و مواج شدن تنگه هرمز.

سه شنبه(98/1/20):ساعات بعدازظهر افزایش ابر،احتمال رگبار پراکنده در برخی نقاط غربی و شمالی استان .
چهارشنبه(98/1/21) :رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد به ویژه در مناطق شمالی استان ،افزایش سرعت باد با احتمال گردوغبار در مناطق شرقی استان.
پنجشنبه(98/1/22) : رگبار پراکنده باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد به ویژه در  تنگه هرمز و مناطق شرقی استان هرمزگان

توصیه می شود با توجه به ناپایداری جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد .

اطلاعیه شماره _2

 

"اطلاعیه شماره 2"

بررسی نقشه ها و مدلهای هواشناسی از امروز یکشنبه 98/1/11 به تناوب تا اواخر هفته جاری تاثیر امواج ناپایدارتراز میانی جو را نشان می دهدکه سبب ناپایداری جوی و دریایی در استان هرمزگان خواهد شد.شایان ذکر است تاثیرات سامانه ناپایدار در استان هرمزگان به شدت استانهای غربی کشور نخواهد بود، لکن طی ساعاتی این ناپایداریها در برخی نقاط استان با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد  و مواج شدن شدن دریا همراه خواهد بود .لذا توصیه می شود با توجه به ناپایداری های جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد.

تاریخ

وضعیت جوی و دریایی

98/1/11

آسمان نیمه ابری تا ابری طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای باد به ویژه در مناطق غربی ،طی ساعاتی دریا نسبتا مواج ،حداکثر باد در مناطق غربی در محدوده 50 کیلومتر در ساعت

98/1/12

آسمان نیمه ابری تا ابری طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای باد به ویژه در مناطق غربی ،طی ساعاتی دریا نسبتا مواج ،حداکثر باد در مناطق غربی در محدوده 50 کیلومتر در ساعت

98/1/13

آسمان ابری در برخی نقاط غربی طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش باد و در ساعات بعدازظهر  و شب در سایر نقاط استان ،دریا متلاطم، حداکثر باد  در مناطق غربی در محدوده 40کیلومتر در ساعت

98/1/14

آسمان نیمه ابری همراه با افزایش ابر طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد ، دریا  طی ساعاتی با افزایش لحظه ای سرعت باد نسبتا مواج

98/1/15

آسمان کمی تا نیمه ابری همراه با وزش باد ،دریا کمی مواج

98/1/16

آسمان کمی تا نیمه ابری در مناطق غربی با افزایش ابر به تدریج با رگبار باران و رعد وبرق و افزایش لحظه ای سرعت باد ،خلیج فارس طی ساعاتی با افزایش لحظه ای سرعت باد نسبتا مواج

 

اطلاعیه-شماره-1

"اطلاعیه شماره 1"

 

بررسی نقشه ها و مدلهای هواشناسی نفوذ و فعالیت دومین موج ناپایدار بارشی را از بعدازظهر امروز 98/1/5 به استان نشان می دهد که شرایط ناپایدار جوی استان هرمزگان تا اوایل صبح پنجشنبه 98/1/8 تداوم خواهد داشت .

بنابراین شرایط جوی و دریایی استان طی روزهای آینده به شرح ذیل پیش بینی می شود :

دوشنبه:آسمان نیمه ابری از سمت غرب استان افزایش ابر از بعدازظهر با رگبار باران و رعد وبرق و وزش باد شدید در جزایر خلیج فارس ،جنوب و غرب تنگه هرمز (گاه بیش از 50 کیلومتر در ساعت ) و مواج بودن دریا

سه شنبه:آسمان نیمه ابری تا ابری طی ساعاتی با رگبار باران و رعد وبرق و وزش باد نسبتا شدید در جزایر خلیج فارس (بیش از 45 کیلومتر در ساعت) و مواج بودن دریا

چهارشنبه:آسمان نیمه ابری تا ابری همراه با رگبار باران و رعد وبرق ،کاهش سرعت باد و مساعد شدن شرایط دریا
پنجشنبه:آسمان  اوایل روز کمی تا نیمه ابری با احتمال رگبار پراکنده باران به تدریج خروج سامانه بارشی

 توصیه می شود با توجه به ناپایداری های جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت گیرد.

اخطاریه شماره 1

پیرو اطلاعیه شماره 43 هواشناسی مورخه 97/12/28 به استحضار می رساند بررسی نقشه ها و مدل های هواشناسی نشان دهنده تقویت سامانه ناپایدار جنوبی برروی جنوب کشور و استان هرمزگان است که طی روزهای شنبه 98/1/3 و یکشنبه 98/1/4سبب ناپایداری جوی و روزهای دوشنبه 98/1/5و سه شنبه 98/1/6 سبب مواج شدن دریا (بیشتر مناطق مرکزی و غربی خلیج فارس)خواهد شد.
•طی روزهای شنبه و یکشنبه: در اکثر نقاط استان رگبارباران و رعدوبرق همراه با آبگرفتگی معابر عمومی و در مناطق مستعد استان گاه با وقوع تگرگ و تند باد لحظه ای،طغیان رودخانه های فصلی، سیلابی شدن مسیلها و متلاطم شدن دریا همراه خواهد شد.
•طی روزهای دوشنبه و سه شنبه: وزش باد شدید جنوب شرقی (گاه بیش از 50 کیلومتر بر ساعت) سبب مواج و طوفانی شدن دریا (بیشتر مناطق مرکزی و غربی خلیج فارس) خواهد شد و ارتفاع امواج دریا در این مناطق به بیش از 180 سانتیمتر خواهد رسید.

توصیه می شود:
با توجه به ناپایداری جوی و دریایی تمهیدات لازم صورت پذیرد .

تماس با ما

آدرس پستی : بندرعباس- میدان خلیج فارس - جنب بوستان قائم – مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان هرمزگان         کد پستی :  ۱۹۶۹۵- ۷۹۱۹۷          تلفن : ۹۳ - ۳۳۶۷۵۳۹۰ - ۰۷۶         نمابر :  ۳۳۶۷۰۷۲۶ - ۰۷۶
پست الکترونیکی : research@hormozganmet.ir         پایگاه اطلاع رسانی: www.hormozganmet.ir

افراد آنلاین : 20 | بازديد امروز : 926 | بازديد روز گذشته : 1203 | بازديد اين هفته : 12104 | بازديد اين ماه : 44884 | مجموع آمار بازديد ها : 1458425

© تمامی حقوق مادی و معنوی نزد اداره کل هواشناسی استان هرمزگان محفوظ میباشد.

طراحی شده در دانــاوب