شعار روز جهانی هواشناسی: آماده باش جوی، هوشیاری اقلیمی
A+ A- تاریخ بروزرسانی: شنبه 05 خرداد ماه 1397

اولین جلسه کمیته پدافند غیر عامل اداره کل هواشناسی استان هرمزگان

 جلسه کمیته پدافند غیر عامل در سال 1397

 به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، دبیر جلسه با ارائه مقدمه ای در خصوص پدافند غیر عامل و اقدامات سال گذشته و تقدیر و تشکر از همکاران جهت همکاری با این کمیته و توضیحاتی را در مورد موضوع جلسه و ضرورت و اهمیت و پرداختن به موضوع ، بحث و تبادل نظر نمودند .

  

 

 

تعیین برنامه های توسعه هواشناسی کاربردی ( تهک ) در حوزه کشاورزی

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، تعیین برنامه های توسعه هواشناسی کاربردی ( تهک ) در حوزه کشاورزی توسط جناب آقای دکتر سعید رنجبر مدیر کل محترم هواشناسی استان هرمزگان در جلسه شورای کشاورزی چهارشنبه مورخ 97/2/26 به روایت تصویر.

 

 

 

اولین نشست تخصصی محصولات پیش بینی هواشناسی دریایی

اولین نشست تخصصی هماهنگی فعالیت های پیش بینی دریایی 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، حسب دستورات و رهنمودهای داهیانه ی مقام عالی سازمان در پنجاه و سومین نشست شورای مدیران ، مبتنی بر تلاش پیرامون توسعه و بهبود فرآیند های منجر به تولید محصولات هواشناسی کاربردی با تاٌکید بر ارتقاء کمی و کیفی در حوزه ی پیش بینی و پیش آگاهی های جوی و اقلیمی به ویژه در حوزه ی دریا ، حسب مورد ، شنبه مورخ 97/02/22، اولین نشست تخصصی مرتبط با موضوع موصوف با هدف تبادل دانش و تجارب و نیز  هم فکری و هم افزایی و ایجاد و تداوم روابط بین مراکز پیش بینی استان ها ، در راستای دستیابی به وحدت رویه در تولید و ارائه ی محصولات و خدمات هواشناسی کاربردی ،  با حضور آقایان دکتر وظیفه ، مدیرکل محترم پیش بینی ، دکتر لایقی ، مدیر کل محترم مرکز علوم جوی و اقیانوسی و نیز روسای محترم ادارات پیش بینی هفت استان ساحلی شمال و جنوب کشور ، در این ادره کل برگزار گردید . در این نشست 12 ساعته ضمن پرداختن به بررسی نیازهای علمی و فنی بخش براساس نیازسنجی های انجام شده ، مطالعه ی قالب های مناسب محصولات تهک دریا ، فرمت های استاندارد پیشنهادی برای پیش بینی های دریایی ، بررسی فعالیت های کشورهای ساحلی در زمینه هواشناسی دریایی از جمله ، فرانسه ، ترکیه ، هندوستان و ... ، انواع هشدار ، فرم و محتوای هشدار ، روش های صدور هشدار ، هماهنگی با سیستم هشدار ناوبری ، تولید و صدور توصیه های کارشناسی هواشناسی دریایی ، مطالعه ی موردی ( Case Study ) هراستان ساحلی نیز توسط نماینده ی استان مربوطه ارائه و مورد تدقیق قرارگرفت . بازدید میدانی از بخش های مختلف اسکله و بندر مسافری شهید حقانی بندر عباس و دیدار و گفتگو با مسئولین بندر پیرامون امکان سنجی جهت استقرار دفتر هواشناسی بندر ( PMO ) با عنایت به مطالبه و پیگیری از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی استان و سایر بخش های مرتبط و ذینفع ، از دیگر برنامه های این گردهمایی می توان نام برد.

 

 

 

 

 

 

جلسه شورای اداری اداره کل هواشناسی استان هرمزگان در سال 1397

بررسی برنامه عملیاتی بخش های مختلف ستاد و صف هواشناسی استان هرمزگان  

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، اولین جلسه شورای اداری اداره کل در مورخ 97/2/20 به ریاست  جناب آقای دکتر رنجبر مدیر کل ، جناب آقای مهندس عارفی معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان و سایر همکاران عضو شورای اداری  استان در سالن دانش برگزار شد .

بررسی برنامه عملیاتی بخش های مختلف ستاد و صف در دستور کار قرار گرفت در این جلسه مدیر کل و ریاست محترم جلسه با تاکید بر اجرای برنامه عملیاتی تهک ( توسعه هواشناسی کاربردی ) در سطح استان استفاده از تمام ظرفیت های  موجود و اجرای دقیق برنامه های ابلاغ شده مورد تاکید قرار دادند. در این جلسه جناب آقای مهندس عارفی  دبیر تهک استان با تشریح کامل برنامه عملیاتی تهک استان توجه به معرفی تهک به لایه های سوم و چهارم ( روستاها و دهیاری و....) را مورد تاکید قرار دادند و انجام کلیه برنامه ها و تهیه مستندات بر اساس برنامه عملیاتی را تاکید نمودند.

همچنین در این جلسه برنامه عملیاتی شبکه پایش، نحوه، خودکار سازی ایستگاهها و تشریح کامل و اهداف عالیه سازمان در حوزه شبکه ایستگاهها مطرح شد.

 بحث و تبادل نظر کلیه اعضا محترم در حوزه های اداری مدیریتی و فنی و فناوری اطلاعات نیز با رویکرد های جدید سازمان انجام شد.در پایان مصوبات جلسه توسط دبیر قرائت و مورد تائید قرار گرفت.

 

 

 

 

 

اولین جلسه شورای اداری اداره کل هواشناسی استان هرمزگان در سال 1397

بررسی برنامه های عملیاتی اداره کل هواشناسی و نحوه اجرای برنامه ها

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، اولین جلسه شورای اداری اداره کل باحضور جناب آقای دکتر رنجبر مدیر کل ، جناب آقای مهندس عارفی معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان و سایر همکاران عضو شورای اداری مورخ 97/2/16 رأس ساعت 9 در سالن دانش برگزار شد .

در این جلسه برنامه عملیاتی اداره کل هواشناسی در حوزه های مختلف ( تهک ، پایش ، تحقیقات و .... ) ، نحوه اجرای برنامه بررسی و ثبت و تبادل نظر شد و همچنین با توجه به کمیته های تخصصی ( اداری ، مدیریتی ، و فرهنگی ) کلیه اعضاء و دبیر هر کمیته مشخص و مقرر شد ابلاغ های مربوطه به مدت یکسال صادر شود.

  

 

 

  

معرفی خدمات بانکی بانک قرض الحسنه رسالت

 

معرفی خدمات بانکی بانک قرض الحسنه رسالت  

 

 

 

بازدید معاونت فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان از ایستگاههای هواشناسی میناب و جاسک

بازدید معاونت فنی و شبکه از ایستگاههای میناب و جاسک

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، به منظور بازدید و بررسی روند اجرای پروژه های عمرانی و نیز آموزش ظرفیت سازی کارشناسان ایستگاههای هواشناسی میناب و جاسک پنجشنبه مورخ 97/2/13، آقای عارفی معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان به اتفاق آقای مهندس پیشدار رئیس اداره فنی و سرکار خانم سی سی پور رئیس اداره پیش بینی در اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی شهرستان میناب و ایستگاه هواشناسی سینوپتیک دریایی جاسک حضور یافتند .

در این بازدید ضمن دیدار با همکاران و بازدید از روند اجرای پروژه ها، نحوه بارگزاری سامانه خودکار تهک توسط راهبر و ثبت نام اولیه کاربران و شیوه های عضو گیری به کارشناسان هر دو ایستگاه آموزش داده شد.

 

 

 

 

 

  

برگزاری مراسم جشن میلاد صاحب الزمان (عج) در اداره کل هواشناسی استان هرمزگان

برگزاری جشن میلاد حضرت مهدی (عج) 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، مراسم پر فیض و نورانی جشن شعبانیه با حضور همکاران محترم در مورخ 97/2/11 در محل نمازخانه اداره کل برگزار شد.

در این مراسم ، مداح اهل بیت حاج آقا شهدوستی حضور داشت که بعد از نماز جماعت مراسم مولودی خوانی نیز برگزار شد .

 

 

 

 

تبریک ریاست محترم سازمان هواشناسی کشور به مناسبت میلاد حضرت مهدی (عج)

برگزاری جلسه تدوین برنامه اعتبارات هزینه های مبتنی بر عملکرد اداره کل هواشناسی استان هرمزگان

جلسه کمیته برنامه ریزی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، جلسه کمیته برنامه ریزی هواشناسی استان هرمزگان در تاریخ ششم تا هشتم اردیبهشت ماه سال 97 با رویکرد جدید استقرار نظام بودجه ريزي مبتنی بر عملکرد به جای بودجه ریزی سنتی مبتنی بر هزینه در سالن دانش این اداره کل برگزار گردید. در این جلسه که با ریاست دکتر رنجبر مدیر کل محترم هواشناسی استان هرمزگان در 3 نوبت برگزار گردید. برنامه مربوطه تدوین و جهت ارائه به شورای برنامه ریزی استان به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان تسلیم گردید .


 

 

 

 

حضور نماینده هواشناسی هرمزگان در آیین تجلیلی از خادمین طرح تسهیل سفرهای نوروزی

حضور نماینده هواشناسی هرمزگان در آیین تجلیلی از خادمین طرح تسهیل سفرهای نوروزی 97

 به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان ، عصر روز چهارشنبه مورخ 97/2/5 مراسم تجلیل از خادمین طرح تسهیل سفرهای نوروزی با حضور مدیران و نمایندگان دستگاههای مرتبط با موضوع در سالن همایش های اداره کل بنادر و دریانوردی برگزار و از دستگاههای فعال تجلیل شد .

 

 

 

 

پیاده روی کارمندان اداره کل هواشناسی در هفته سلامت

پیاده روی کارمندان اداره کل هواشناسی در هفته سلامت به روایت تصویر

 


 

برگزاری مراسم گرامیداشت میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل (ع) و روز جانباز در اداره کل هواشناسی استان هرمزگان

تجلیل از جانباز اداره کل هواشناسی استان هرمزگان   

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، مراسم گرامیداشت میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل (ع) و روز جانباز با حضور معاونت محترم فنی شبکه ایستگاههای استان، حاج آقا شهدوستی و سایر کارکنان و تجلیل از جانباز آقای طاهر عبدالهی نخلی در اداره کل هواشناسی استان هرمزگان برگزار شد.

 

 

 

  

 

ایجاد کانال اطلاع رسانی رسمی داخلی جهت ارائه خدمات هواشناسی

آدرس کانال اطلاع رسانی رسمی داخلی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان  

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، اداره کل هواشناسی استان هرمزگان اقدام به ایجاد کانال رسمی داخلی جهت اطلاع رسانی و ارائه خدمات هواشناسی به هم استانی های عزیز و ساکنان شهر و روستاهای استان هرمزگان نموده است، لطفاٌ به آدرس " کانال رسمی داخلی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان " و عضویت در کانال، بر روی لینک زیر کلیک نمایید .

                                                                                     با شناسه سروش   hormozganmet@         

                                                                                              http://sapp.ir/hormozganmet 

برگزاری جلسه مجمع عمومی سالانه عادی تعاونی مسکن کارکنان اداره کل هواشناسی استان هرمزگان

اولین جلسه مجمع عمومی سالانه عادی تعاونی مسکن کارکنان اداره کل هواشناسی استان هرمزگان

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، جلسه مجمع سالانه عادی تعاونی مسکن کارکنان اداره کل هواشناسی استان هرمزگان در مورخ 97/1/27 رأس ساعت 9/30 در سالن اجتماعات اداره کل هواشناسی برگزار گردید .

در این جلسه با حضور معاونت فنی اداره کل و اعضای هیأت مدیره قبل و نیز اعضای جدید تشکیل گردید . مقرر شد پس از تشکیل مجمع نسبت به تعیین اعضاء هیأت مدیره جدید و نیز نام نویسی از اعضای جدید اقدام گردد.

 

 

 

 

 

حضور مدیر کل فرودگاههای استان در اداره هواشناسی سینوپتیک فرودگاهی و جو بالای بندرعباس

 به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، دیدار مدیر کل فرودگاههای استان هرمزگان به همراه هیأت همراه برای عرض تبریک سال نو و فرارسیدن روز جهانی هواشناسی با حضور مدیریت، معاونت، رئیس ایستگاه بندرعباس و همکاران محترم در محل اداره هواشناسی شهرستان بندرعباس به روایت تصویر


 

 

 

 

 

 

هشتمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان درسال 96" با حضور مدیر کل هواشناسی استان هرمزگان

هشتمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، درپی وقوع خشکسالی های اخیر و کاهش چشمگیر بارش و پیامدهایی ناشی از آن ، نظیر کسری و کاهش چشمگیر حجم ذخایر سدهای مخزنی ( استقلال، شمیل و نیان) ، همچنین کاهش قابل ملاحظه ی سطح ایستابی چاه های نیمه عمیق و عمیق و آب های سطحی به عنوان گزینه های جایگزین به ویژه در بخش آب شرب در سال آبی جاری و نظر به نزدیک شدن به فصول گرم سال و احتمال وقوع بحران در حوزه های کشاورزی ، شرب ، صنعت و ... ، " ، به منظور بررسی راهکارهای برون رفت از بحران آب و تصمیم سازی دستگاه های مرتبط و نیز تصمیم گیری از سوی مدیران سیاسی استان ،  روز یکشنبه مورخ 28/12/96 ، "هشتمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان درسال 96"  به ریاست جناب آقای دکترهمتی استاندار محترم استان هرمزگان ، با حضور اعضای محترم کارگروه آب استان و با دستور کار اصلی " گزارش وضعیت بارندگی و پیش بینی های هواشناسی توسط مدیرکل هواشناسی هرمزگان " ( برابر دعوتنامه ی پیوست) ، در محل سالن جلسات استانداری برگزار گردید.

حسب تکالیف ذاتی و اهمیت موضوع و به منظور مشارکت فعال و موثر در فرآیند بررسی و یافتن راهکارهای علمی و عملی برون رفت از بحران های احتمالی در حوزه ی آب و مسائل مرتبط با آن و ضرورت روشنگری ،  آگاهی بخشی و آشکارسازی رفتارهای اقلیمی  گذشته ، رفتارهای جوی و اقلیمی در زمان حال  و پیش بینی روند احتمال وقوع نوع رفتارهای جوی و اقلیمی درآینده ، گزارشی مبسوط و مفصل در قالب پاورپوینت ( برابر فایل پیوست ) مشتمل بر جداول و نمودارهای وضعیت دما و  بارش دریافتی در سال زراعی و مقایسه با متناظر آن ها در دوره ی زمانی بلند مدت و سال آبی و زراعی گذشته ، رکوردها و آستانه های حدی بارش طی دوره ی آماری بلند مدت در نقاط  شانزده گانه ی استان و  شهرستان ها و نیز حوضه های آبریز اصلی و فرعی استان همراه با نقشه های پهنه بندی میانگین بلند مدت دما و بارش در سال های آبی گذشته و سال آبی جاری ، پهنه بندی خشکسالی هواشناسی کشور و استان با تاٌکید بر حوضه های آبریز اصلی و فرعی استان های جنوبی حوزه ی خلیج فارس و دریای عمان ، نقشه های پهنه بندی خشکسالی کشاورزی ، ترجیحاٌ براساس شاخص   NDVI، درصد مساحت های کشور و استان ، متاٌثر از خشکسالی براساس شاخص SPEI  در نقاط ، نواحی و حوضه های آبریز اصلی و فرعی ، همچنین تبیین سند آشکارسازی ارزیابی اثرات و چشم انداز تغییر اقلیم درایران طی قرن بیست و یکم "  با تاکید بر تشریح  انواع سناریوهای اقلیمی پیش رو  و نقش آشکارسازی رفتارهای اقلیمی در توسعه ی پایدار ، درحضور اعضاء ارائه  و مورد اقبال حاضرین قرارگرفت.


 

 

 

  

برپایی سفره هفت سین در اداره کل هواشناسی استان هرمزگان

جشن پیشواز آغاز سال نو

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، به مناسبت فرارسیدن سال نو شمسی و ایام نوروز، در این جشن نمادین سفره هفت سین با حضور مدیر کل، معاونت، ذیحساب و جمعی از پرسنل در اداره کل هواشناسی استان هرمزگان بر پا شد.

 

 

 

راه اندازی سامانه اندازه گیری رطوبت وزنی خاک در اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی حاجی آباد

نصب و راه اندازی تجهیزات در زمینه نحوه ی اندازه گیری رطوبت وزنی خاک در مزارعه و باغات

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، پنجشنبه مورخ 96/12/24 با حضور دکتر رنجبر، مدیر کل و مهندس عارفی معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی هرمزگان از تجهیزات اندازه گیری رطوبت وزنی خاک در مزرعه رونمایی شد .

 دراین جلسه که با حضور جناب آقای جهانگیری فرماندار محترم شهرستان حاجی آباد کوهیان همراه بر گزار گردید، ضمن رونمایی از ادوات مربوط به اندازه گیری رطوبت وزنی خاک و تجهیز آزمایشگاه هواشناسی کشاورزی، به همکاران اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی حاجی آباد نحوه ی نمونه برداری خاک از مزارع و باغات محصولات تحت مطالعه و محاسبه ظرفیت مزرعه، نقطه پژمردگی، وزن مخصوص خاک، میزان رطوبت قابل دسترس و رطوبت لحظه ای قابل دسترس خاک آموزش های لازم ارائه گردید .

بدیهی است منبعد کلیه پارامترهای مربوط به رطوبت خاک مزرعه و باغ در این ایستگاه اندازه گیری، ثبت و گزارش خواهد گردید.

 

 

راه اندازی سامانه اندازه گیری رطوبت وزنی خاک در اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی میناب

نصب و راه اندازی تجهیزات آزمایشگاهی و آموزش همکاران در زمینه نحوه ی اندازه گیری رطوبت خاک در مزارعه و باغات تحت مطالعه  

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان، با حضور جناب آقای دکتر رنجبر مدیر کل محترم هواشناسی استان هرمزگان، جناب آقای مهندس عارفی معاونت محترم اداره کل و حضور پرسنل و کارشناسان شهرستان، سامانه اندازه گیری رطوبت خاک مزرعه به روش وزنی با آموزش اصول و مبانی اندازه گیری رطوبت خاک و همچنین نصب و رونمایی از ادوات مربوطه و برداشت یک مرحله از خاک مزرعه بصورت آزمایشی و آموزشی و انجام بخشی از مراحل اندازه گیری در محل اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی شهرستان میناب رسماً راه اندازی گردید.

  

 

 

 

  

تماس با ما

آدرس پستی : بندرعباس- میدان خلیج فارس - جنب بوستان قائم – مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان هرمزگان         کد پستی :  ۱۹۶۹۵- ۷۹۱۹۷          تلفن : ۹۳ - ۳۳۶۷۵۳۹۰ - ۰۷۶         نمابر :  ۳۳۶۷۰۷۲۶ - ۰۷۶
پست الکترونیکی : research@hormozganmet.ir         پایگاه اطلاع رسانی: www.hormozganmet.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی نزد اداره کل هواشناسی استان هرمزگان محفوظ میباشد.

طراحی شده در دانــاوب